Zasady działania agregatu wody lodowej oraz jego zastosowanie

Zasady działania agregatu wody lodowej oraz jego zastosowanie

Obiekty usługowe czy też domy prywatne coraz częściej wykorzystują systemy chłodzenia z wodą lodową. To już nie tylko domena procesów technologicznych. Wszystko to za sprawą kompaktowych, energooszczędnych i ekologicznych chillerów, które pojawiły się na rynku. Chillery to nic innego jak agregaty, których zadaniem jest chłodzenie cieczy ziębniczej.

Lodowa woda chłodu doda

Niewątpliwie najpopularniejsze urządzenia do procesu chłodzenia wykorzystują freon. Dostępne są jednak modele, które wykorzystują wodę lodową. Takie instalacje z tego rodzaju cieczą wykorzystują wodę, która została wcześniej schłodzona do temperatury około 6 stopni Celsjusza. Takie systemy funkcjonują na zasadzie odwrotnej do instalacji centralnego ogrzewania.

Zalety oraz wady instalacji z wodą lodową

W czym ciecz ziębnicza przeważa nad klasycznymi systemami chłodzącymi? Przede wszystkim korzysta z naturalnej, występującej w przyrodzie substancji, czyli wody. Jest tak samo wydajna, lecz bardziej ekologiczna niż klimatyzacja. Pracuje ciszej oraz wyróżnia się wyższą szczelnością, co przekłada się na niższą awaryjność. System wody lodowej jest także tani w eksploatacji. Na minus trzeba zapisać nakład finansowy, które trzeba przeznaczyć na taką inwestycję, ponieważ jest to proces bardziej skomplikowany, a co za tym idzie – droższy.

Układy chłodzenia które wykorzystują schłodzoną wodą są najczęściej spotykane w specjalistycznych procesach produkcyjnych w m.in. przemysłach: chemicznych, farmaceutycznych oraz spożywczych. Wykorzystywane są do chłodzenia maszyn, stacji zasilania oraz innej aparatury. Ze względu na postęp technologiczny, takie układy spotkać możemy już nawet w mniejszych obiektach oraz domach.

Elementy systemów chłodzących z wodą lodową

W jaki sposób zmontowane są układy klimatyzacji wykorzystujące ciecz ziębniczą? Wszystko odbywa się w tzw. obiegu zamkniętym. Za transportowanie wody odpowiedzialne są rury połączone z pompami dystrybucyjnymi. Chłodzenie wody ma miejsce w tzw. chillerach, czyli specjalnych agregatach. W kolejnym etapie ciecz trafia do chłodnic, które są w większości przypadków klimakonwektorami, w których woda ulega podgrzaniu o około 5-6 stopni. Na samym końcu woda powraca do agregatu, gdzie ulega schłodzeniu.

Czym jest agregat wody lodowej

Podstawową częścią systemu klimatyzacji wykorzystującej ciecz ziębniczą jest, wcześniej już wspomniany, agregat wody lodowej. Sposób jego działania jest w zasadzie taki sam jak zwykłych chłodziarek, poza drobnymi różnicami.

Rodzaje wytwornic wody lodowej

Na rynku dostępnych jest bardzo wiele chillerów – różną się mocą, rozmiarami i przeznaczeniem. Część z nich znajdzie zastosowanie w przemyśle, inne opracowano z myślą o usługach lub obiektach niekomercyjnych. Agregaty mogą mieć formę tzw. monobloków lub składać się z zestawu kilku połączonych urządzeń. Zasadniczo do wyboru mamy dwa typy: chłodzone powietrzem oraz wodą.

Chillery chłodzone przez powietrze

Chillery chłodzone w ten sposób to konstrukcje które są zdecydowanie najpopularniejszym i jednocześnie najtańszym rozwiązaniem. Ich budowa jest zwarta (monobloki) oraz są nieco bardziej kompaktowe od chillerów chłodzonych za pomocą wody. Mocowane są na zewnątrz budynków (m.in. na zapleczu czy dachu) w celu nieustannego dostępu do świeżego powietrza. To idealne rozwiązanie do miejsc, w których nie ma miejsca na chłodniczą maszynownię. Jedną z ich wad jest dość wąski zakres temperatur.

Chillery chłodzone cieczą

Chillery chłodzone w ten sposób do odprowadzenia wykorzystują ciepłą wodę bądź wodny roztwór glikolu. Takie maszyny instaluje się głównie w pomieszczeniach które dostosowane są do pracy w dowolnie wybranej temperaturze, a wymiennik zewnętrzny wraz z właściwym agregatem mogą być umiejscowione w dowolnej od siebie odległości. Jednymi z głównych zalet agregatów wody lodowej chłodzonych cieczą są: niski poziom hałasu i opcja wtórnego odzyskiwania ciepła. Jest to schemat instalacji z reguły bardziej skomplikowanych od tych chillerów, które chłodzone są wyłącznie powietrzem. Spowodowane to jest wymogiem wykorzystania dodatkowych urządzeń, takich jak pompy dystrybucyjne, systemy hydrauliczne czy wieże chłodnicze. Te czynniki powodują, że jest to rozwiązanie droższe i zdecydowanie bardziej zaawansowane specjalistycznie.

Wszystkie chillery wyposażone mogą zostać w przyjazną dla środowiska opcję free-cooling. Ta technologia okazuje się skuteczna głównie w zimie, ze względu na możliwość wykorzystywania do odprowadzania ciepła chłodnego powietrza atmosferycznego nie angażując przy tym energochłonnych sprężarek.

Previous Fotoodmładzanie vs resurfacing - Którą metodę wybrać?
Next Jak zrobić makijaż smokey eyes i uzyskać efekt z ciemnych oczu?

Może to Ci się spodoba

Porady Wydziału Prewencji KWP w Krakowie dotyczące bezpiecznego wypoczynku podczas wakacji, porady dla rodziców

Rodzicu zadbaj o swoje dziecko podczas letnich wakacji – porady Wydziału Prewencji KWP w Krakowie. Bezpieczeństwo i zdrowie dziecka to podstawowe zadania, przed którymi stoimy jako rodzice. To właśnie my

Proces leczenia narkomani – poszczególne etapy

Jak wiadomo leczenie uzależnienia od narkotyków nie jest proste i zwykle trwa bardzo długi czas. W związku z rodzajem uzależnienia, możemy samo leczenie od narkomanii podzielić na różne etapy i

W Krakowie rusza budowa prawie 1400 tanich mieszkań

Kraków jest jednym z dwóch miast w Polsce, obok Warszawy, w których przybywa i będzie przybywać mieszkańców, a wielu z nich to absolwenci licznych krakowskich uczelni. Problemem dla młodych ludzi jest jednak brak własnego mieszkania. Uwzględniając zarobki

Noc Muzeów w Komendzie Głównej Policji. Wśród uczestników policjant z Krakowa

Przed kilkoma dniami w Komendzie Głównej Policji odbyła się ”Noc Muzeów”. Bramy KGP otwarte były dla zwiedzających od godziny 18:00 do północy. Ilość chętnych była tak duża, że już na

Laureaci konkursu ,, Dzień Bezpiecznego Internetu’’ odwiedzili Komisariat Policji IV w Krakowie

W dniu 15 marca 2017 roku Komisariat Policji IV w Krakowie przy ul. Królewskiej 4 odwiedzili uczniowie Szkoły Podstawowej nr 93 oraz Szkoły Podstawowej nr 153, którzy jako laureaci konkursu

Święto Policji w KPP w Krakowie

Dzisiaj w Komendzie Powiatowej Policji w Krakowie, odbyła się uroczystość upamiętniająca 98 rocznicę powstania polskiej Policji. W obchodach udział wzięli: insp. Krzysztof Król, Komendant Powiatowy Policji w Krakowie, mł. insp.

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź