Zasady działania agregatu wody lodowej oraz jego zastosowanie

Zasady działania agregatu wody lodowej oraz jego zastosowanie

Obiekty usługowe czy też domy prywatne coraz częściej wykorzystują systemy chłodzenia z wodą lodową. To już nie tylko domena procesów technologicznych. Wszystko to za sprawą kompaktowych, energooszczędnych i ekologicznych chillerów, które pojawiły się na rynku. Chillery to nic innego jak agregaty, których zadaniem jest chłodzenie cieczy ziębniczej.

Lodowa woda chłodu doda

Niewątpliwie najpopularniejsze urządzenia do procesu chłodzenia wykorzystują freon. Dostępne są jednak modele, które wykorzystują wodę lodową. Takie instalacje z tego rodzaju cieczą wykorzystują wodę, która została wcześniej schłodzona do temperatury około 6 stopni Celsjusza. Takie systemy funkcjonują na zasadzie odwrotnej do instalacji centralnego ogrzewania.

Zalety oraz wady instalacji z wodą lodową

W czym ciecz ziębnicza przeważa nad klasycznymi systemami chłodzącymi? Przede wszystkim korzysta z naturalnej, występującej w przyrodzie substancji, czyli wody. Jest tak samo wydajna, lecz bardziej ekologiczna niż klimatyzacja. Pracuje ciszej oraz wyróżnia się wyższą szczelnością, co przekłada się na niższą awaryjność. System wody lodowej jest także tani w eksploatacji. Na minus trzeba zapisać nakład finansowy, które trzeba przeznaczyć na taką inwestycję, ponieważ jest to proces bardziej skomplikowany, a co za tym idzie – droższy.

Układy chłodzenia które wykorzystują schłodzoną wodą są najczęściej spotykane w specjalistycznych procesach produkcyjnych w m.in. przemysłach: chemicznych, farmaceutycznych oraz spożywczych. Wykorzystywane są do chłodzenia maszyn, stacji zasilania oraz innej aparatury. Ze względu na postęp technologiczny, takie układy spotkać możemy już nawet w mniejszych obiektach oraz domach.

Elementy systemów chłodzących z wodą lodową

W jaki sposób zmontowane są układy klimatyzacji wykorzystujące ciecz ziębniczą? Wszystko odbywa się w tzw. obiegu zamkniętym. Za transportowanie wody odpowiedzialne są rury połączone z pompami dystrybucyjnymi. Chłodzenie wody ma miejsce w tzw. chillerach, czyli specjalnych agregatach. W kolejnym etapie ciecz trafia do chłodnic, które są w większości przypadków klimakonwektorami, w których woda ulega podgrzaniu o około 5-6 stopni. Na samym końcu woda powraca do agregatu, gdzie ulega schłodzeniu.

Czym jest agregat wody lodowej

Podstawową częścią systemu klimatyzacji wykorzystującej ciecz ziębniczą jest, wcześniej już wspomniany, agregat wody lodowej. Sposób jego działania jest w zasadzie taki sam jak zwykłych chłodziarek, poza drobnymi różnicami.

Rodzaje wytwornic wody lodowej

Na rynku dostępnych jest bardzo wiele chillerów – różną się mocą, rozmiarami i przeznaczeniem. Część z nich znajdzie zastosowanie w przemyśle, inne opracowano z myślą o usługach lub obiektach niekomercyjnych. Agregaty mogą mieć formę tzw. monobloków lub składać się z zestawu kilku połączonych urządzeń. Zasadniczo do wyboru mamy dwa typy: chłodzone powietrzem oraz wodą.

Chillery chłodzone przez powietrze

Chillery chłodzone w ten sposób to konstrukcje które są zdecydowanie najpopularniejszym i jednocześnie najtańszym rozwiązaniem. Ich budowa jest zwarta (monobloki) oraz są nieco bardziej kompaktowe od chillerów chłodzonych za pomocą wody. Mocowane są na zewnątrz budynków (m.in. na zapleczu czy dachu) w celu nieustannego dostępu do świeżego powietrza. To idealne rozwiązanie do miejsc, w których nie ma miejsca na chłodniczą maszynownię. Jedną z ich wad jest dość wąski zakres temperatur.

Chillery chłodzone cieczą

Chillery chłodzone w ten sposób do odprowadzenia wykorzystują ciepłą wodę bądź wodny roztwór glikolu. Takie maszyny instaluje się głównie w pomieszczeniach które dostosowane są do pracy w dowolnie wybranej temperaturze, a wymiennik zewnętrzny wraz z właściwym agregatem mogą być umiejscowione w dowolnej od siebie odległości. Jednymi z głównych zalet agregatów wody lodowej chłodzonych cieczą są: niski poziom hałasu i opcja wtórnego odzyskiwania ciepła. Jest to schemat instalacji z reguły bardziej skomplikowanych od tych chillerów, które chłodzone są wyłącznie powietrzem. Spowodowane to jest wymogiem wykorzystania dodatkowych urządzeń, takich jak pompy dystrybucyjne, systemy hydrauliczne czy wieże chłodnicze. Te czynniki powodują, że jest to rozwiązanie droższe i zdecydowanie bardziej zaawansowane specjalistycznie.

Wszystkie chillery wyposażone mogą zostać w przyjazną dla środowiska opcję free-cooling. Ta technologia okazuje się skuteczna głównie w zimie, ze względu na możliwość wykorzystywania do odprowadzania ciepła chłodnego powietrza atmosferycznego nie angażując przy tym energochłonnych sprężarek.

Previous Fotoodmładzanie vs resurfacing - Którą metodę wybrać?
Next Jak zrobić makijaż smokey eyes i uzyskać efekt z ciemnych oczu?

Może to Ci się spodoba

Proces leczenia narkomani – poszczególne etapy

Jak wiadomo leczenie uzależnienia od narkotyków nie jest proste i zwykle trwa bardzo długi czas. W związku z rodzajem uzależnienia, możemy samo leczenie od narkomanii podzielić na różne etapy i

5 powodów, dla których warto kupować meble online

Projektowanie wnętrz staje się coraz ważniejsze. Dążymy do tego, aby nasze pomieszczenia były zarówno funkcjonalne, jak i piękne. Kluczowe jest znalezienie odpowiednich mebli. Nie jest to oczywiście łatwe zadanie. Istnieją

Policjant w drodze do pracy zatrzymał nietrzeźwego kierowcę

Funkcjonariusz ogniwa patrolowego, pełniący na co dzień służbę w Komisariacie Policji w Dobczycach, w drodze do pracy, uniemożliwił dalszą jazdę nietrzeźwemu kierowcy. 32-latek za kółkiem samochodu stwarzał zagrożenie dla innych

Monitorowanie drogowego przewozu towarów

14 kwietnia 2017 roku w Wydziale Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, odbyło się drugie robocze spotkanie przedstawicieli Izby Administracji Skarbowej w Krakowie oraz Wydziału Ruchu Drogowego KWP w

Nagrody Komendanta Głównego Policji dla wyróżniających się policjantów w Małopolsce

22 lutego br. Komendant Wojewódzki Policji w Krakowie nadinspektor dr Tomasz Miłkowski, wraz z Wojewodą Małopolskim panem Józefem Pilchem, wręczył przyznane przez Komendanta Głównego Policji, nagrody wyróżniającym się policjantom garnizonu

Małopolska wyda miliard złotych na infrastrukturę kolejową

W 2015 r. ma ruszyć Szybka Kolej Aglomeracyjna w Małopolsce. Pierwsze pociągi pojadą jednak już za rok. Województwo na rozwój tej części transportu publicznego wyda nawet miliard złotych do 2020 r.

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź