Wzmocnienie sprzętowe dolnośląskiej PSP
Podczas uroczystego apelu, w poniedziałek 17 stycznia br. przekazanych zostało 20 nowych samochodów ratowniczo-gaśniczych. Z tej okazji do Wrocławia przybyła marszałek Sejmu RP Elżbieta Witek, obecni byli przedstawiciele parlamentu RP, DUW i UM, KG PSP, a także urzędów i instytucji współfinansujących zakup samochodów oraz samorządowcy. Dokumenty i kluczyki do samochodów odbierali komendanci powiatowi i miejscy dolnośląskich PSP. Samochody poświęcił metropolita wrocławski abp Józef Kupny.
Wśród przekazywanych dziś pojazdów był też nowy samochód ratowniczo-gaśniczy GBA 3/29 na podwoziu MAN TGM, który trafił do Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Jelczu Laskowicach. Zakup nowego samochodu o wartości ponad miliona złotych możliwy był dzięki środkom z budżetu państwa oraz wsparciu finansowemu oławskich samorządów. Swój wkład włożyły bowiem: Samorząd Województwa Dolnośląskiego, Powiat Oławski, Miasto Oława, Miasto i Gmina Jelcz-Laskowice oraz Gmina Domaniów.
Obecny zastrzyk techniki pożarniczej nie tylko znacząco wzmacnia dolnośląskie komendy pod względem ilościowego wyposażenia w sprzęt, ale przede wszystkim służy jego znaczącemu „odmłodzeniu”. Jest to też kolejny przykład długofalowego procesu rozbudowy i modernizacji potencjału ratowniczego dolnośląskiej PSP. Jak wskazał w swoim wystąpieniu Dolnośląski Komendant Wojewódzki PSP st. bryg. Marek Kamiński, całkowity koszt zakupu obecnych 20 samochodów, które trafią do 15 dolnośląskich komend, to blisko 19 mln. zł.
To jeszcze nie koniec, gdyż w marcu odbędzie się uroczyste przekazanie do dolnośląskich komend PSP kolejnych 12 wozów strażackich oraz specjalistycznego sprzętu. Wśród nich będzie nowy ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy dla Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Oławie. Jak podkreślił komendant Kamiński łączna wartość zakupu pojazdów to blisko 29 mln. zł.
W podziękowaniu darczyńcom za finansowe wsparcie obecnego programu zakupu samochodów, wręczono im okolicznościowe grawertony oraz pamiątkowe tabliczki. W trakcie uroczystości okolicznościowe wystąpienia wygłosili: Marszałek Sejmu RP Elżbieta Witek, poseł na Sejm RP Paweł Hreniak, Prezes NFOŚiGW Maciej Chorowski, Zastępca Komendanta Głównego KG PSP nadbryg. Adam Konieczny, Wojewoda Dolnośląski Jarosław Obremski oraz Prezes ZWFOŚiGW we Wrocławiu Łukasz Kasztelowicz. W wystąpieniach mówcy m.in. wskazywali na znaczenie wzmacniania potencjału ratowniczego dla bezpieczeństwa państwa i obywateli, a także na konieczność kontynuacji wysiłków podejmowanych w tej ważnej dziedzinie.
Przekazany dziś pojazd zastąpi samochód ratowniczo-gaśniczy GBA 2,5/16 na podwoziu MERCEDES Atego z 2007 roku. Ten z kolei wzmocni potencjał ratowniczy jednostek OSP powiatu oławskiego. Możemy więc śmiało mówić o podwójnym wsparciu dla systemu ratowniczego powiatu. A to jeszcze nie koniec.
Źródło: Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Jelczu-Laskowicach
Może to Ci się spodoba
Uprawa winorośli – pielęgnacja, przycinanie i najlepsze odmiany winorośli
Każdy z nas zapewne wie coś o winorośli. Uwielbiamy smak winogron i wina, a także ten piękny trunek. Winorośl to piękne pnącze, które potrafi porastać stare domy i pergole. Wytwarza
Stereo czy kino domowe – co wybrać?
Zestaw stereo czy kino domowe? To pytanie musi zadać sobie wiele osób poszukujących sprzętu. Klientom zależy na wysokiej jakości muzyki i dobrej jakości dźwięku podczas oglądania filmów. Jest to świetne
Krakowscy policjanci dbają o bezpieczeństwo pieszych
28 lutego i 1 marca br. policjanci Komisariatu Policji I w Krakowie wspólnie z funkcjonariuszami krakowskiej Straży Miejskiej prowadzili akcję pod kryptonimem „Rogatka”. Była ona prowadzona w rejonie Starego Miasta,
Prezydent Krakowa: jestem za budową metra, ale jeszcze nie teraz
W niedzielę, 25 kwietnia, mieszkańcy Krakowa wypowiedzą się w referendum, czy chcą organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2022. Prezydent miasta liczy na pozytywne odpowiedzi Krakowian, bo jak podkreśla, projekt się spina i jest
Mądry Polak po szkodzie – wiesz, że on Cię uratuje, ale wciąż go nie masz? To błąd!
W ostatnich latach zwiększa się zainteresowanie kierowców wciąż zmieniającymi się przepisami prawa drogowego. Pojawiają się kolejne zaostrzenia, aby jeszcze lepiej zadbać o bezpieczeństwo zarówno kierowców jak i pieszych. Czy dzięki
Detoksykacja alkoholowa – na czym ona polega?
Nadmierne spożywanie alkoholu, narkotyków, środków chemicznych lub innych substancji farmakologicznych często wiąże się z pogorszeniem stanu psychicznego, problemami zdrowotnymi i osobistymi. Detoks alkoholowy jest pierwszym krokiem w przezwyciężaniu uzależnienia. Zazwyczaj

