Programy 2021-2027 – Aktualny budżet dla funduszy UE

Programy 2021-2027 – Aktualny budżet dla funduszy UE

Nowy budżet funduszy unijnych na lata 2021-2027 da Polsce największe środki od czasu przystąpienia do Unii Europejskiej. Otrzymamy 72,2 mld euro z Funduszu Spójności oraz 3,8 mld euro z unijnego Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Przekłada się to na ponad 770 mld zł.

Budżet na lata 2014-2020 będzie stanowił wytyczne do podziału środków. Około 60% środków unijnych trafi na szczebel krajowy, a 40% do marszałków w 16 województwach na Programy Regionalne.

W nowej perspektywie unijnej środki unijne na lata 2021-2027 zostaną przeznaczone na badania, innowacje i przedsiębiorczość. Zostaną one również przeznaczone na wsparcie edukacji, spraw społecznych, ochrony klimatu i środowiska, energetyki, cyfryzacji i energii. Środki z Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji będą przeznaczone na wsparcie działań ograniczających skutki zmian klimatu. Ta pula środków będzie dostępna tylko dla wybranych województw, tj. śląskiego, dolnośląskiego, małopolskiego, wielkopolskiego, lubelskiego i łódzkiego.

Programy krajowe 2021-2027

Ministerstwo zakładało, że nowe Programy unijne na poziomie krajowym będą miały podobny zakres tematyczny jak te w perspektywie unijnej 2014-2020. To założenie obecnie się kończy.

Poniżej przedstawiamy listę poszczególnych programów i środków unijnych, które zostały przeznaczone na ich realizację.

Sprawdź również: Fundusze Europejskie na infrastrukturę

Fundusze Europejskie dla nowoczesnej gospodarki

Zgodnie z Wieloletnimi Ramami Finansowymi UE na lata 2021-2027, wsparcie z funduszy europejskich będzie koncentrować się na niewielkiej liczbie celów polityki spójności.

Dlatego Komisja Europejska w perspektywie finansowej na lata 2014-2020 ograniczyła liczbę celów do zaledwie 6, koncentrując środki na Europie.

Wsparcie dla innowacji, cyfryzacji, transformacji gospodarczej, wsparcie dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz inwestycje w umiejętności sprawią, że staniemy się bardziej konkurencyjni i inteligentni.

Bardziej ekologiczna i odporna Europa jest możliwa dzięki inwestycjom w transformację sektora energetycznego, w energię odnawialną w gospodarce o obiegu zamkniętym oraz w przeciwdziałanie zmianie klimatu.

Lepsze połączenia

Z silniejszym wymiarem społecznym, wdrażając europejski filar praw socjalnych, inwestując w miejsca pracy o wyższej jakości, edukację i umiejętności oraz włączenie społeczne.

Wspieranie strategii rozwoju i zrównoważonego rozwoju na wszystkich rodzajach terytoriów oraz inicjatyw lokalnych zbliży obywateli. Zapewni to sprawiedliwą transformację energetyczną, która złagodzi problemy środowiskowe, gospodarcze i społeczne spowodowane odejściem od paliw kopalnych.

Pomimo pandemii COVID-19, która dotknęła każdy zakątek globu i wywarła niszczycielski wpływ gospodarczy i społeczny na każde państwo, dostosowanie budżetu UE do priorytetów Unii jest nadal aktualne. Skutki nie są jednak jednolite w całej UE. Różna jest również zdolność UE do absorpcji wstrząsów i szybkiego reagowania na nie. Może to prowadzić do poważnych problemów dla jednolitego rynku i powodować rozbieżności między gospodarkami państw członkowskich.

W tym kontekście konieczna jest ciągła reakcja na obecny kryzys i potrzeby społeczeństwa, która opiera się zarówno na perspektywie finansowej na lata 2014-2020, jak i na przyszłych funduszach UE (fundusz polityki spójności, nowa generacja funduszy UE, w tym instrument na rzecz odbudowy i odporności). Środki te były i nadal będą wykorzystywane w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój (środki REACT-EU), a także w perspektywie finansowej 2021-2027. Zostaną one wykorzystane przede wszystkim na wsparcie MŚP w walce z pandemią COVID-19 oraz w przejściu na bardziej zrównoważony i ucyfrowiony model gospodarczy.

Previous Jak zrobić makijaż smokey eyes i uzyskać efekt z ciemnych oczu?
Next Dlaczego złoto jest tak cenne?

Może to Ci się spodoba

Święto Policji w KPP w Krakowie

Dzisiaj w Komendzie Powiatowej Policji w Krakowie, odbyła się uroczystość upamiętniająca 98 rocznicę powstania polskiej Policji. W obchodach udział wzięli: insp. Krzysztof Król, Komendant Powiatowy Policji w Krakowie, mł. insp.

„Bezpieczny Senior” – spotkanie zorganizowane przez Komisariat Policji I w Krakowie

W dniu 24 maja br. w Klubie Seniora przy Kościele Mariackim w Krakowie odbyło się spotkanie skierowane do osób starszych w ramach programu „Bezpieczny Senior”. Dzielnicowi Komisariatu Policji I, omówili

Rozliczenie PIT 2016 przez Internet – to takie proste!

Wszystkie osoby osiągające w ciągu roku dochody muszą rozliczyć się z fiskusem. Można to zrobić w sposób tradycyjny, wypełniając właściwą deklarację w formie papierowej albo albo przesłać PIT internetowo. Rozliczenie

Kradł w firmie, w której był szefem

Policjanci z VI Komisariatu Policji w Krakowie zatrzymali 44-letniego mężczyznę, który z firmy, w której był kierownikiem ukradł 5 telefonów komórkowych. Mężczyzna został namierzony i zatrzymany przez policjantów z „szóstki”.

Mądry Polak po szkodzie – wiesz, że on Cię uratuje, ale wciąż go nie masz? To błąd!

W ostatnich latach zwiększa się zainteresowanie kierowców wciąż zmieniającymi się przepisami prawa drogowego. Pojawiają się kolejne zaostrzenia, aby jeszcze lepiej zadbać o bezpieczeństwo zarówno kierowców jak i pieszych. Czy dzięki

Noc Muzeów w Komendzie Głównej Policji. Wśród uczestników policjant z Krakowa

Przed kilkoma dniami w Komendzie Głównej Policji odbyła się ”Noc Muzeów”. Bramy KGP otwarte były dla zwiedzających od godziny 18:00 do północy. Ilość chętnych była tak duża, że już na

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź