Jak być bardziej eko w swoim domu

Jak być bardziej eko w swoim domu

Jesteśmy bardziej świadomi wpływu naszych codziennych wyborów i zachowań na świat przyrody. Zwracamy uwagę na to, co kupujemy. W duchu zmniejszenia ilości odpadów, ograniczamy ilość odpadów plastikowych i oszczędzamy energię elektryczną, cieplną i wodę. Czy jesteś zainteresowany byciem bardziej przyjaznym dla środowiska w domu? Oto kilka prostych kroków, które pomogą Ci zbliżyć się do celu.

Kompostowanie

Odpowiedzialne gospodarowanie bioodpadami jest jednym z najłatwiejszych do wdrożenia ekologicznych nawyków. Zamiast wyrzucać resztki warzyw i owoców, takie jak obierki, przeterminowaną lub nienadającą się do spożycia żywność, np. kaszę czy fusy po kawie, możesz zrobić z nich wartościowy kompost. Zmniejsza to emisję gazów cieplarnianych, które powstają podczas standardowego składowania i przetwarzania odpadów na wysypiskach.

Kompostownik, wbrew powszechnej opinii, może być stosowany zarówno w ogrodzie, jak i w kuchni. Jest to mały pojemnik z pokrywą, który służy do przekształcania odpadów w kompost.

Zakupy bez plastiku

Opakowania z tworzyw sztucznych, zwane też plastikiem, są jednym z najbardziej niebezpiecznych odpadów. Mają one wiele zalet, m.in. są lekkie, przezroczyste, wodoodporne. Jednak jedną z ich największych wad jest to, że mogą ulec rozkładowi w ciągu kilku godzin. Może to trwać nawet kilkaset lat. Ważne jest, aby ograniczyć stosowanie tworzyw sztucznych i opakowań z tworzyw sztucznych w życiu codziennym. Z miesiąca na miesiąc powinno to być coraz łatwiejsze, ponieważ ułatwiają to producenci żywności, a także mebli i ubrań. Coraz więcej osób sięga po ekologiczne rozwiązania.

Opakowania z tworzyw sztucznych zastępowane są bezpiecznymi dla żywności pojemnikami ze szkła lub tworzyw biodegradowalnych. Skrobia kukurydziana) i papier. Na zakupy można zabrać własną torbę płócienną lub wykorzystać torby plastikowe, które już posiadamy w domu.

Zobacz również: 9 sposobów, aby uczynić dom przyjaznym dla środowiska

Naprawiaj i wymieniaj

Wymiana koszulki lub małego urządzenia AGD jest zazwyczaj niedroga i zajmuje niewiele czasu. Dzieje się tak dlatego, że te towary są produkowane w sposób bardzo różny od konsumenta. Do ich wytworzenia potrzeba dużo wody, dużo pracy, a także konieczność ich transportu z odległych zakątków globu (co wiąże się z tzw. “śladem węglowym”). Tylko 1% nowych ubrań może zostać przetworzony na nowe. Reszta trafia na wysypiska śmieci lub do spalarni, a także jako odzież używana. Urządzenia elektryczne, zamiast do naprawy, często trafiają na wysypiska.

Miłośnicy mody stoją przed ciekawym wyzwaniem. Wyzwanie polega na tym, aby nie kupować nowych ubrań przez co najmniej rok. Można też wymieniać się ubraniami lub korzystać z aplikacji z odzieżą używaną.

Oszczędność energii i wody

Większe zużycie energii elektrycznej i cieplnej w budynkach mieszkalnych może prowadzić do pogorszenia stanu środowiska. Dlaczego? Dlaczego?

Warto podejmować małe kroki w celu oszczędzania energii elektrycznej, takie jak wyłączanie światła na noc, wymiana żarówek na technologię LED, pranie ubrań w pralce tylko wtedy, gdy jest pełna. Efektywność energetyczna jest kluczem do prawdziwych oszczędności i pozytywnego wpływu na środowisko. Można to osiągnąć poprzez zastosowanie grubej izolacji ścian, okien, które zapewniają wysoką ochronę przed utratą ciepła oraz izolowanych i szczelnych bram garażowych.

Z ogródka i targu

Świadomość konsumentów wzrosła po tym, jak zostali zachwyceni łatwą dostępnością warzyw i owoców z innych części świata, takich jak mango, awokado czy passiflora. Zamiast robić zakupy w supermarkecie, konsumenci chętniej odwiedzają targi rolne lub bezpośrednio u rolnika, aby kupić produkty rolne, a także żywność przetworzoną, taką jak wędliny, produkty mleczne i inne artykuły spożywcze.

W jaki sposób wybór produktów lokalnych wpływa na środowisko? Możemy być pewni, że lokalna żywność ma mniejszy ślad węglowy niż towary wysyłane z odległych miejsc. Niektóre produkty nie są dostępne u naszych sąsiadów, dlatego ważne jest, aby sprawdzić, czy posiadają one certyfikaty ekologiczne, które potwierdzają, że zostały wyprodukowane w sposób zrównoważony i mają minimalny wpływ na środowisko. MSC, FSC, czy UTZ. Samodzielna uprawa roślin jadalnych to krok w kierunku bardziej ekologicznych zachowań. Rośliny jadalne możesz uprawiać zarówno w swoim ogrodzie, jak i na balkonie czy kuchennym parapecie.

Previous 5 powodów, dla których warto kupować meble online
Next Fotoodmładzanie vs resurfacing - Którą metodę wybrać?

Może to Ci się spodoba

Małopolscy policjanci zabezpieczyli kolejny mecz piłkarskiej ekstraklasy i zapobiegli bójce kiboli

31 marca br na Stadionie Miejskim im. Henryka Reymana znajdującym się przy ulicy Reymonta 22 w Krakowie odbył się mecz piłkarski pomiędzy drużynami Wisły Kraków oraz Lecha Poznań. Tego rodzaju

Msza święta w intencji małopolskiej Policji w Katedrze Królewskiej na Wawelu

Tegoroczne obchody Święta Policji w Małopolsce rozpoczęła uroczysta msza święta w Katedrze Wawelskiej, która odbyła się  w niedzielę, 16 lipca 2017 r. o godz.10.00. Mszę celebrował  Krajowy Duszpasterz Policji, Biskup

Uroczyste obchody Święta Policji w Małopolsce

Dzisiaj na Placu przed Oświęcimskim Centrum Kultury odbyły się wojewódzkie obchody Święta Policji z udziałem Zastępcy Komendanta Głównego Policji nadinsp. Heleny Michalak. Uroczystość objął honorowym patronatem Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak. Ważnym punktem

Postaw na bezpieczeństwo podczas prac polowych

Sierpień to nie tylko okres urlopowych wyjazdów, wypoczynku w górach czy nad wodą, ale również czas intensywnych rolniczych prac polowych. Każdego roku, w okresie wakacji, notowany jest wzrost liczby wypadków

Odprawa służbowa Zastępców Komendantów Wojewódzkich (Stołecznego) Policji ds. kryminalnych

W dniach 6 – 7 lutego 2017 r. w Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym „Dafne” w Zakopanem odbyła się odprawa służbowa zastępców komendantów wojewódzkich (Stołecznego) Policji ds. kryminalnych, poświęcona podsumowaniu realizacji zadań przez

Krakowscy policjanci dbają o bezpieczeństwo pieszych

28 lutego i 1 marca br. policjanci Komisariatu Policji I w Krakowie  wspólnie z funkcjonariuszami krakowskiej Straży Miejskiej prowadzili akcję pod kryptonimem „Rogatka”. Była ona prowadzona w rejonie Starego Miasta,

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź