Grafika wektorowa a grafika rastrowa – różnice

Grafika wektorowa a grafika rastrowa – różnice

Czym jest grafika wektorowa?

Większość grafik wektorowych opiera się na matematyce. Grafika wektorowa to linie, krzywe i punkty, które są umieszczone w układzie współrzędnych. Obraz wektorowy ma wysoką jakość, która jest dobrze widoczna przy powiększaniu obiektu. Jest to ważne, aby zapewnić, że ikony i loga nie zostaną rozmazane w wyniku powiększenia. Grafika wektorowa oferuje wiele korzyści, w tym możliwość edycji i pełną skalowalność. Jakie są inne korzyści płynące z grafiki wektorowej? Czy są jakieś wady? Jakich programów powinienem używać do jej tworzenia?

Pliki wektorowe

Popularne formaty plików grafiki wektorowej kończą się na pdf i svg. Najpopularniejszym formatem plików grafiki wektorowej jest. SVG (scalable Vector Graphic), który jest najczęściej wykorzystywany w projektowaniu stron internetowych. Warto zaznaczyć, że może być on otwierany przez wszystkie programy do grafiki wektorowej.

Obrazy wektorowe można również znaleźć w plikach pdf. Adobe Illustrator używa własnego typu pliku wektorowego AI do tworzenia ilustracji i layoutów. Pliki wektorowe mniejsze niż 10 MB można przesyłać do Internetu. Ładują się one znacznie szybciej. Oznacza to, że potencjalni klienci mogą zobaczyć cały obraz w ciągu kilku sekund dla freelancera grafika. Można również zmniejszyć lub powiększyć grafikę za pomocą narzędzi, takich jak Adobe Photoshop.

Czytaj również: Jak przygotować naprawdę dobrą ulotkę?

Skalowalność

Grafika wektorowa oferuje elastyczność i skalowalność, czyli to, o czym już mówiliśmy. Graficy mogą łatwo i szybko zmienić rozmiar, np. logo firmy. Każde powiększenie sprawi, że piksele będą niewidoczne, a obraz pozostanie ostry i wyraźny niezależnie od tego, ile powiększeń zostanie zastosowanych.

Ten typ grafiki może stanowić różnicę pomiędzy profesjonalnymi projektami a projektami amatorskimi. Przy skalowaniu grafika rastrowa traci swoją jakość. Wiele formatów graficznych jest znanych jako bitmapy (rastry). Przykładem są pliki JPEG, BMP, PNG i obrazy RAW tworzone przez wiele aparatów cyfrowych. Pliki te mają wyraźne i nierówne krawędzie.

Jeśli powiększysz obraz rastrowy, linie się rozmyją i będziesz mógł zobaczyć piksele. Strony internetowe są często wyświetlane na wielu ekranach, w tym na smartfonach i komputerach stacjonarnych z dużymi monitorami. Jakość obrazu ma w tych czasach krytyczne znaczenie. Grafika wektorowa to najlepszy sposób, aby ikony i obrazy wyglądały świetnie w każdej rozdzielczości i na każdym ekranie.

Formaty wektorowe, takie jak JPG i PNG, po zmianie rozmiaru mogą zmienić swoją jakość. Możesz umieścić obraz wektorowy na stronie internetowej, aby uzyskać ten sam wysokiej jakości obraz na każdym urządzeniu, tablecie, smartfonie lub monitorze komputera.

Grafika wektorowa a grafika rastrowa

Jak można odróżnić grafikę bitmapową od wektorowej? Powiększenie w grafice wektorowej zachowuje jednak jakość obrazu. Jest on ostry i wyraźny, bez pikseli.

Oszczędność miejsca na dysku

Kolejną zaletą, szczególnie dla grafików, którzy przechowują wiele projektów na dysku, jest fakt, że pliki grafiki wektorowej mają mniejszy rozmiar. Grafika wektorowa oparta jest na równaniach matematycznych i nie wymaga dużo miejsca.

Grafika rastrowa składa się z tysięcy pikseli. Ma to znaczący wpływ na ostateczny rozmiar pliku. Wybór odpowiedniego typu grafiki do pracy jest kluczowy, jeśli cenisz każdy gigabajt. Jednak złożone pliki wektorowe mogą być większe niż ich rastrowe odpowiedniki. Edycja i ładowanie plików wektorowych może trwać dłużej. Jednak obraz wektorowy nadal zachowa swoją jakość, niezależnie od tego, czy będzie skalowany.

Konwertowalność

Zdolność do konwersji jest kolejną różnicą między tymi dwoma typami. Zazwyczaj trudniej jest konwertować obrazy rastrowe na wektorowe, zwłaszcza w przypadku zdjęć cyfrowych. Łatwiej jest zrobić coś odwrotnego, tzn. przy konwersji obrazu wektorowego na rastrowy. Dzięki temu można konwertować pliki z programu Adobe Illustrator do programu Adobe Photoshop. Adobe InDesign może również importować pliki graficzne w wielu formatach, w tym również w tych wymienionych powyżej. Możesz szybko i łatwo przenieść grafikę wektorową z jednej aplikacji Creative Cloud do drugiej za pomocą prostego polecenia Kopiuj/Wklej.

Jaki jest najlepszy sposób na wykorzystanie grafiki wektorowej?

Projektanci graficzni mają kilka zadań, które wymagają grafiki wektorowej. Jedną z tych prac jest projektowanie logotypów. Grafika wektorowa zapewnia, że logo marki pozostaje ostre i wyraźne w każdym formacie, w tym na małych wizytówkach, dużych billboardach i innych reklamach wielkoformatowych. Jej zdolność do skalowania pozwala obrazom pozostać ostrym i wyraźnym, niezależnie od tego, jak duże są.

Grafika wektorowa jest używana przez projektantów graficznych, którzy tworzą ikony, infografiki i ilustracje. Jest także łatwiejsza do drukowania dużych ilości dzianin i projektów papierowych, a także ułatwia korzystanie z animacji komputerowych i innych projektów graficznych.

Grafika wektorowa oferuje wysokiej jakości, skalowalne obrazy przy niskim rozmiarze pliku i przepustowości łącza. Grafika wektorowa jest najlepszym wyborem do drukowania kształtów, tworzenia infografik, dostosowywania znaków i logo oraz tworzenia ilustracji. Musisz umieć korzystać ze specjalnych programów graficznych, takich jak CorelDRAW lub Adobe Illustrator, aby zmienić rozmiar obrazu i łatwo przygotować go do druku.

Previous Co to jest Nanoplastia? Jak można ją wykonać? Jakie są koszty?
Next Lifting twarzy - skuteczny sposób na odmłodzenie

Może to Ci się spodoba

Nagrody Komendanta Głównego Policji dla wyróżniających się policjantów w Małopolsce

22 lutego br. Komendant Wojewódzki Policji w Krakowie nadinspektor dr Tomasz Miłkowski, wraz z Wojewodą Małopolskim panem Józefem Pilchem, wręczył przyznane przez Komendanta Głównego Policji, nagrody wyróżniającym się policjantom garnizonu

Święto Policji w KPP w Krakowie

Dzisiaj w Komendzie Powiatowej Policji w Krakowie, odbyła się uroczystość upamiętniająca 98 rocznicę powstania polskiej Policji. W obchodach udział wzięli: insp. Krzysztof Król, Komendant Powiatowy Policji w Krakowie, mł. insp.

Co to jest Nanoplastia? Jak można ją wykonać? Jakie są koszty?

Nanoplastia to zabieg trwałego prostowania włosów, do którego wykorzystuje się specjalny preparat oraz wysokiej jakości prostownicę. Składniki kosmetyków wnikają do wnętrza włosa i kształtują go pod wpływem ciepła. Dzieje się

“Bezpieczny Senior” – spotkanie zorganizowane przez Komisariat Policji I w Krakowie

W dniu 24 maja br. w Klubie Seniora przy Kościele Mariackim w Krakowie odbyło się spotkanie skierowane do osób starszych w ramach programu “Bezpieczny Senior”. Dzielnicowi Komisariatu Policji I, omówili

Miasta rozlewają się na przedmieścia. To powoduje coraz większe korki

Ponad połowa mieszkańców miast uważa, że samochód to najwygodniejszy środek transportu. Jednocześnie większość z nich korki i brak miejsc parkingowych uważa za największą zmorę komunikacyjną w mieście. Mimo że transport publiczny staje się

Wiemy, kto będzie reprezentował Polskę na Eurowizji Junior 2021

Konkurs Piosenki Eurowizji dla Juniorów (Junior Eurovision Song Contest) to wersja dla dzieci. Europejska Unia Nadawców organizuje go od 2003 roku. Biorą w nim udział wykonawcy w wieku od 9

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź