Grafika wektorowa a grafika rastrowa – różnice

Grafika wektorowa a grafika rastrowa – różnice

Czym jest grafika wektorowa?

Większość grafik wektorowych opiera się na matematyce. Grafika wektorowa to linie, krzywe i punkty, które są umieszczone w układzie współrzędnych. Obraz wektorowy ma wysoką jakość, która jest dobrze widoczna przy powiększaniu obiektu. Jest to ważne, aby zapewnić, że ikony i loga nie zostaną rozmazane w wyniku powiększenia. Grafika wektorowa oferuje wiele korzyści, w tym możliwość edycji i pełną skalowalność. Jakie są inne korzyści płynące z grafiki wektorowej? Czy są jakieś wady? Jakich programów powinienem używać do jej tworzenia?

Pliki wektorowe

Popularne formaty plików grafiki wektorowej kończą się na pdf i svg. Najpopularniejszym formatem plików grafiki wektorowej jest. SVG (scalable Vector Graphic), który jest najczęściej wykorzystywany w projektowaniu stron internetowych. Warto zaznaczyć, że może być on otwierany przez wszystkie programy do grafiki wektorowej.

Obrazy wektorowe można również znaleźć w plikach pdf. Adobe Illustrator używa własnego typu pliku wektorowego AI do tworzenia ilustracji i layoutów. Pliki wektorowe mniejsze niż 10 MB można przesyłać do Internetu. Ładują się one znacznie szybciej. Oznacza to, że potencjalni klienci mogą zobaczyć cały obraz w ciągu kilku sekund dla freelancera grafika. Można również zmniejszyć lub powiększyć grafikę za pomocą narzędzi, takich jak Adobe Photoshop.

Czytaj również: Jak przygotować naprawdę dobrą ulotkę?

Skalowalność

Grafika wektorowa oferuje elastyczność i skalowalność, czyli to, o czym już mówiliśmy. Graficy mogą łatwo i szybko zmienić rozmiar, np. logo firmy. Każde powiększenie sprawi, że piksele będą niewidoczne, a obraz pozostanie ostry i wyraźny niezależnie od tego, ile powiększeń zostanie zastosowanych.

Ten typ grafiki może stanowić różnicę pomiędzy profesjonalnymi projektami a projektami amatorskimi. Przy skalowaniu grafika rastrowa traci swoją jakość. Wiele formatów graficznych jest znanych jako bitmapy (rastry). Przykładem są pliki JPEG, BMP, PNG i obrazy RAW tworzone przez wiele aparatów cyfrowych. Pliki te mają wyraźne i nierówne krawędzie.

Jeśli powiększysz obraz rastrowy, linie się rozmyją i będziesz mógł zobaczyć piksele. Strony internetowe są często wyświetlane na wielu ekranach, w tym na smartfonach i komputerach stacjonarnych z dużymi monitorami. Jakość obrazu ma w tych czasach krytyczne znaczenie. Grafika wektorowa to najlepszy sposób, aby ikony i obrazy wyglądały świetnie w każdej rozdzielczości i na każdym ekranie.

Formaty wektorowe, takie jak JPG i PNG, po zmianie rozmiaru mogą zmienić swoją jakość. Możesz umieścić obraz wektorowy na stronie internetowej, aby uzyskać ten sam wysokiej jakości obraz na każdym urządzeniu, tablecie, smartfonie lub monitorze komputera.

Grafika wektorowa a grafika rastrowa

Jak można odróżnić grafikę bitmapową od wektorowej? Powiększenie w grafice wektorowej zachowuje jednak jakość obrazu. Jest on ostry i wyraźny, bez pikseli.

Oszczędność miejsca na dysku

Kolejną zaletą, szczególnie dla grafików, którzy przechowują wiele projektów na dysku, jest fakt, że pliki grafiki wektorowej mają mniejszy rozmiar. Grafika wektorowa oparta jest na równaniach matematycznych i nie wymaga dużo miejsca.

Grafika rastrowa składa się z tysięcy pikseli. Ma to znaczący wpływ na ostateczny rozmiar pliku. Wybór odpowiedniego typu grafiki do pracy jest kluczowy, jeśli cenisz każdy gigabajt. Jednak złożone pliki wektorowe mogą być większe niż ich rastrowe odpowiedniki. Edycja i ładowanie plików wektorowych może trwać dłużej. Jednak obraz wektorowy nadal zachowa swoją jakość, niezależnie od tego, czy będzie skalowany.

Konwertowalność

Zdolność do konwersji jest kolejną różnicą między tymi dwoma typami. Zazwyczaj trudniej jest konwertować obrazy rastrowe na wektorowe, zwłaszcza w przypadku zdjęć cyfrowych. Łatwiej jest zrobić coś odwrotnego, tzn. przy konwersji obrazu wektorowego na rastrowy. Dzięki temu można konwertować pliki z programu Adobe Illustrator do programu Adobe Photoshop. Adobe InDesign może również importować pliki graficzne w wielu formatach, w tym również w tych wymienionych powyżej. Możesz szybko i łatwo przenieść grafikę wektorową z jednej aplikacji Creative Cloud do drugiej za pomocą prostego polecenia Kopiuj/Wklej.

Jaki jest najlepszy sposób na wykorzystanie grafiki wektorowej?

Projektanci graficzni mają kilka zadań, które wymagają grafiki wektorowej. Jedną z tych prac jest projektowanie logotypów. Grafika wektorowa zapewnia, że logo marki pozostaje ostre i wyraźne w każdym formacie, w tym na małych wizytówkach, dużych billboardach i innych reklamach wielkoformatowych. Jej zdolność do skalowania pozwala obrazom pozostać ostrym i wyraźnym, niezależnie od tego, jak duże są.

Grafika wektorowa jest używana przez projektantów graficznych, którzy tworzą ikony, infografiki i ilustracje. Jest także łatwiejsza do drukowania dużych ilości dzianin i projektów papierowych, a także ułatwia korzystanie z animacji komputerowych i innych projektów graficznych.

Grafika wektorowa oferuje wysokiej jakości, skalowalne obrazy przy niskim rozmiarze pliku i przepustowości łącza. Grafika wektorowa jest najlepszym wyborem do drukowania kształtów, tworzenia infografik, dostosowywania znaków i logo oraz tworzenia ilustracji. Musisz umieć korzystać ze specjalnych programów graficznych, takich jak CorelDRAW lub Adobe Illustrator, aby zmienić rozmiar obrazu i łatwo przygotować go do druku.

Previous Co to jest Nanoplastia? Jak można ją wykonać? Jakie są koszty?
Next Lifting twarzy - skuteczny sposób na odmłodzenie

Może to Ci się spodoba

Nowy wóz strażacki dla Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Jelczu-Laskowicach

Podczas uroczystego apelu, w poniedziałek 17 stycznia br., dolnośląskim strażakom przekazano 20 nowych samochodów ratowniczo-gaśniczych z funkcją do ograniczenia stref skażeń chemicznych i ekologicznych, w tym 16 średnich i 4

Uroczyste obchody Święta Policji w Małopolsce

Dzisiaj na Placu przed Oświęcimskim Centrum Kultury odbyły się wojewódzkie obchody Święta Policji z udziałem Zastępcy Komendanta Głównego Policji nadinsp. Heleny Michalak. Uroczystość objął honorowym patronatem Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak. Ważnym punktem

Programy 2021-2027 – Aktualny budżet dla funduszy UE

Nowy budżet funduszy unijnych na lata 2021-2027 da Polsce największe środki od czasu przystąpienia do Unii Europejskiej. Otrzymamy 72,2 mld euro z Funduszu Spójności oraz 3,8 mld euro z unijnego

Małopolska wyda miliard złotych na infrastrukturę kolejową

W 2015 r. ma ruszyć Szybka Kolej Aglomeracyjna w Małopolsce. Pierwsze pociągi pojadą jednak już za rok. Województwo na rozwój tej części transportu publicznego wyda nawet miliard złotych do 2020 r.

Krakowscy policjanci zabezpieczają Lotto Eurovolley Poland 2017

To już druga w tym roku tak duża impreza sportowa, której jednym z miast gospodarzy jest Kraków. Tym razem gościmy uczestników mistrzostw Europy w piłce siatkowej.  Turniej rozgrywany jest od

Nowoczesna pracownia rezonansu magnetycznego i tomografii komputerowej otwarta w Krakowie

W krakowskim szpitalu im. Ludwika Rydygiera otwarta została nowoczesna pracownia rezonansu magnetycznego i tomografii komputerowej. Ma zapewnić szybszą i bardziej precyzyjną diagnostykę onkologiczną. Zainstalowany tomograf komputerowy jest też bezpieczniejszy dla zdrowia pacjentów, wykorzystuje

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź